گیمینگ گست

پیشینه و خاستگاه «عروسک» - گیمینگ گست

پیشینه و خاستگاه «عروسک»

به پیشینه و خاستگاه «عروسک» می پردازیم .

ما قبل تاریخ

پیشینه و خاستگاه «عروسک» ، عروسک‌ها از زمان ما قبل تاریخ بخشی از زندگی انسان بوده‌اند. نخستین عروسک‌ها که برای نمایش اشخاص مذهبی یا به عنوان اسباب بازی استفاده می‌شدند از مواد ابتدایی مانند: گل، خز یا چوب ساخته می‌شدند. از زمان‌های ماقبل تاریخ هیچ عروسکی باقی نمانده گرچه تکه‌ای از یک عروسک مرمری با دست‌های متحرک از دورۀ بابلی‌ها کشف شده است.

ژپتویز مرجع خرید باربی یکی از انتخاب های مناسب برای فرزندان ما خواهد بود.

مقبره‌های مصری

پیشینه و خاستگاه «عروسک» ، عروسک‌های بسیاری در مقبره‌های مصری یافت شده‌اند که به ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردند و از قطعه‌های صاف چوب شکل گرفته‌، با نقاشی‌های گوناگون تزئین شده‌ و موهایی از جنس گل یا مهره‌های چوبی دارند. درون مقبره‌های مصری‌ای که متعلق به خانواده‌های ثروتمند بوده‌اند عروسک‌های سفالی یافت شده‌ است. برخی بر این باورند که قرار دادن این عروسک‌ها درون مقبره به این معناست که عروسک برای این افراد شیء بسیار عزیزی بوده است.

رومیان و یونانیان

رومیان و یونانیان نیز در مقبره‌های کودکان خود عروسک دفن می‌کرده‌اند. هنگامی که دختران رومی و یونانی به سنی می‌رسیدند که دیگر با عروسک بازی نمی‌کردند عروسک‌های خود را به الهه گان تقدیم می‌کردند.

پیشینه و خاستگاه «عروسک» ، بسیاری از عروسک‌های قدیمی‌ای که در مقبره‌های کودکان پیدا شده‌اند بسیار ساده‌اند و بیشترشان از گل، تکه‌های پارچه، چوب یا استخوان هستند. عروسک‌های دیگری نیز هستند که از دیگران بهترند و از عاج یا موم درست شده‌اند. هدف اصلی در ساخت این عروسک‌ها این بوده است که آن‌ها را هرچه بیشتر واقعی جلوه دهند. در نظر داشتن این هدف منجر به پیدایش عروسک‌هایی با دست‌ها و پاهای متحرک و لباس‌های قابل تعویض شد که به ۶۰۰ سال پیش از میلاد مسیح برمی‌گردند.

اروپا تبدیل به بزرگترین قطب تولید عروسک

با پایان دوران عروسک‌های باستانی، اروپا تبدیل به بزرگترین قطب تولید عروسک شد. بیشتر عروسک‌های اروپایی از چوب ساخته می‌شدند. تعداد ابتدایی‌ترین عروسک‌های چوبی ساخت انگلستان قرن ۱۶ و ۱۷ که تا امروز به جا مانده‌اند به ۳۰ نمی‌رسد. منطقه گرادنرتال در آلمان شروع به تولید عروسک‌های میخی کرد، عروسک‌هایی که دو پایشان دو میخ چوبی ساده است و شبیه گیره لباس هستند.

کامپوزیسیون

در دهۀ ۱۸۰۰ مادۀ دیگری جایگزین چوب شد. کامپوزیسیون نامی است که به طور کلی به ترکیبات چوب یا کاغذ له شده اطلاق می‌شود و برای ساخت سر و بدن عروسک استفاده می‌شد. این ترکیبات تحت فشار قالبگیری می‌شدند و عروسک‌‌های بادوامی را به وجود می‌آوردند که می‌توانستند به تولید انبوه برسند. تولیدکنندگان در حفظ دستور ساخت ترکیبات‌شان دقت زیادی به خرج می‌دادند و حتی گاهی به این ترکیبات مواد عجیبی مانند خاکستر و پوست تخم‌مرغ می‌افزودند. یکی از محبوب‌ترین ترکیبات کامپوزیسیونی به نام پاپیه ماشه  بود.

عروسک‌های مومی

در قرن‌های ۱۷ و ۱۸ میلادی علاوه بر عروسک‌های چوبی عروسک‌های مومی نیز محبوب شدند. مونیخ مرکز اصلی تولید عروسک‌های مومی بود اما نمونۀ ممتازی از این عروسک‌ها بین سال‌های ۱۸۵۰ و ۱۹۳۰ در انگلستان تولید شد. قالب‌گیرها با موم یا گِل سر یک عروسک را شکل می‌دادند، با استفاده از گچ از آن قالب می‌ساختند و سپس موم ذوب شده را درون قالب می‌ریختند. ضخامت این سر مومی بسیار کم و حداکثر ۳ میلیمتر بود. یکی از اولین عروسک‌هایی که به شکل بچه بود در اوایل قرن نوزدهم در انگلستان از موم ساخته شد.

پیشینه و خاستگاه «عروسک» ، در اوایل قرن نوزدهم پروسلین محبوبیت یافت. این محصول با حرارت دادن گلی مخصوص در کوره‌ای با دمای بیش از ۲۳۷۲ درجه فارنهایت به دست می‌آید. گل‌هایی که در این دمای بالا دوام می‌آورند انگشت‌ شمارند. پروسلین به طور کلی به عروسک‌های چینی و بیسک اطلاق می‌شود. چینی لعاب‌ دارد اما بیسک مات است. در دهۀ ۱۸۴۰ آلمان، فرانسه و دانمارک تولید سرهای چینی را برای عروسک‌ها آغاز کردند. دهۀ ۱۸۶۰ زمانی بود که سرهای بیسک جایگزین سرهای چینی برای عروسک‌ها شد. بیسک که پس از حرارت اولیه به آن رنگ می‌افزودند و دو بار دیگر در کوره می‌گذاشتند، بیشتر از چینی به پوست انسان شبیه بود.

Bébés فرانسوی

“به بۀ” Bébés فرانسوی در دهۀ ۱۸۸۰ محبوبیت یافت و امروز نیز با وجود اینکه کمیاب است بسیار طرفدار دارد. این عروسک که اولین بار در دهۀ ۱۸۵۰ ساخته شد نسبت به عروسک‌های پیشین خود بی‌همتا بود زیرا شکل و شمایل دختری کوچک‌ را داشت. تا آن زمان بیشتر عروسک‌ها به شکل انسان‌های بالغ بودند. با اینکه عروسک‌های فرانسوی در ذوق و هنر بی‌نظیر بودند، عروسک‌های بیسک آلمانی به خاطر قیمت کمتر، محبوبیت بیشتری یافتند. در دهۀ ۱۹۰۰ شرکت کامر و رین هارت عروسکی انسان نما از جنس بیسک به بازار عرضه کرد که آغازگر تولید موجی از عروسک‌ها با شکل و شمایل واقعی شدند.

خرید باربی را قطعا از ژپتویز امتحان کنید.

اسباب بازی پارچه‌ای

سالیان سال مادران برای فرزندان خود راگ دال Rag Doll می‌ساختند. این نام به طور کلی به عروسک‌هایی اطلاق می‌شود که از هر نوع پارچه‌ای در ساخت آن‌‌ها به کار رفته باشد. عروسک‌های پارچه‌ای زیر مجموعه‌ای از راگ دال‌ها بودند که از پارچه‌های کتان یا پنبه‌ای ساخته می‌شدند. تولیدکنندگان انگلیسی و آمریکایی برای اولین بار در دهۀ ۱۸۵۰ راگ دال‌ها را به صورت تجاری تولید و به بازار عرضه کردند. گرچه این عروسک‌ها به اندازۀ جنس‌های دیگر عروسک از کیفیت بالایی برخوردار نبودند توانستند به عنوان اولین اسباب بازی‌های یک کودک محبوبیت زیادی پیدا کنند.

تا پیش از پایان جنگ داخلی آمریکا در دهۀ ۱۸۶۰ عروسک‌سازی در این کشور به شکل یک صنعت وجود نداشت. صنعت تولید عروسک بیشتر در انگلستان جدید متمرکز بود و عروسک‌ها از مواد مختلفی مانند چرم، لاستیک، پاپیه ماشه و پارچه ساخته می‌شدند.

در اواخر دهۀ ۱۸۶۰ سلولوید در نیوجرسی به وجود آمد و تا اواسط دهۀ ۱۹۵۰ از آن برای تولید عروسک استفاده شد. کارخانه‌های آلمانی، فرانسوی، آمریکایی و ژاپنی عروسک‌های سلولویدی ارزان قیمت را در تیراژ بالا تولید کردند. اما سلولوید به خاطر اشتعال پذیری فراوان و رنگ پریدگی در نور شدید از محبوبیت افتاد.

لاستیک، ابر و وینیل 

پس از جنگ جهانی دوم عروسک‌سازان پلاستیک را برای ساخت عروسک آزمایش کردند. در دهۀ ۱۹۴۰ عروسک‌های سخت پلاستیکی تولید شدند. این عروسک‌ها مانند نمونه‌های کامپوزیسیونی بودند اما دوام بیشتری داشتند. مواد دیگری که در دهۀ‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ در ساخت عروسک استفاده می‌شدند شامل لاستیک، ابر و وینیل  بودند. وینیل عروسک سازی را متحول کرد و عروسک‌سازان را قادر ساخت تا به جای استفاده از کلاه گیس یا نقاشی کردن مو، برای عروسک مو بکارند. با اینکه امروزه بیشتر عروسک‌ها با استفاده از این مواد جدید به تولید انبوه می‌رسند بسیاری از عروسک‌سازان امروزی از مواد سنتی گذشته استفاده می‌کنند تا عروسک‌هایی باب طبع کلکسیونرها تولید کنند.

خرید باربی یکی از انتخاب های مناسب برای فرزندان ما خواهد بود.

 

بازدید : - بار دسته بندی : رپرتاژ آگهی تاريخ : 14 اکتبر 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.